
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 790 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 90 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Current | 500 µA |
Stock: 2095
Distributors
pcbx
Unit Price$1.15756
Ext.Price$1.15756
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.15756 | $1.15756 |
| 10 | $0.75082 | $7.50820 |
| 25 | $0.70171 | $17.54275 |
| 50 | $0.65582 | $32.79100 |
| 100 | $0.61293 | $61.29300 |
| 300 | $0.54766 | $164.29800 |
| 500 | $0.48933 | $244.66500 |
| 1000 | $0.47244 | $472.44000 |
| 3000 | $0.43671 | $1310.13000 |
